Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku

Sprawozdanie z półkolonii letnich 2022

Utworzono dnia 13.07.2022

Półkolonie letnie odbyły się w dniach 27.06. - 08.07.2022 r.  W tym czasie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu, podczas którego zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa oraz z zagrożeniami występującymi podczas letniego wypoczynku, związanymi z pobytem nad jeziorem i akwenami. Szczególnie podkreślone zostały podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z dróg oraz przemieszczania się. Dzieci zachęcono także do używania elementów odblaskowych. Przedstawiono informacje związane z zagrożeniami wynikającymi z zażywania narkotyków, spożywania alkoholu i innych używek. Oprócz tego zwrócono uwagę na zachowanie wzmożonej czujności w stosunku do osób nieznajomych.

Przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych wiele rozrywek w Parku Miejskim, na polu biwakowym i na hali sportowej. Dzieci rozpoczęły pobyt od tradycyjnej integracji, stworzenia herbów grupowych i haseł. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się: KOLOR PARTY, laser tag (laserowy paintball), wojna balonowa, zawody sportowe, zamki dmuchane, wspólne tańce, a także gry i zabawy.  Pogoda umożliwiła nam spędzanie czasu na plaży oraz liczne kąpiele wodne i plażowanie. Udało się zrealizować także zajęcia ruchowe, malarskie oraz muzyczne. Cały dzień uczestnicy spędzili w Warsztacie Terapii Zajęciowej, gdzie kadra wraz z podopiecznymi przygotowali dla nich wiele różnorodnych atrakcji: wykonywanie deserów owocowych, zadania sportowe, przygotowywanie breloczków i bransoletek, obrazków, farbowanie włosów, plecenie warkoczyków, malowanie paznokci.

Plan półkolonii uzupełniły cztery wycieczki. Wyjazd do Poznania miał przede wszystkim charakter rozrywkowy. Dzieci skorzystały z dwugodzinnej zabawy w „Stacja Grawitacja”, oprócz tego miały okazję pospacerować po poznańskiej Starówce i obejrzeć pokaz słynnych koziołków.
Kolejnym miastem, które odwiedziliśmy był Toruń. Uczestnicy wzięli udział w interaktywnych warsztatach w „Żywym Muzeum Piernika”, spacerowali po Toruniu, a także nad Wisłą oraz otrzymali posiłek (nuggetsy, frytki, surówka, sok). Dodatkową atrakcją był przejazd pociągiem z Gniezna
do Torunia i z powrotem.
W drugim tygodniu pojechaliśmy do Deli Parku w Rosnówku, w którym dzieci uczestniczyły w wielu różnorodnych rozrywkach oraz zaznajomiły się z wartościami edukacyjnymi parku. Zapoznały się z makietami prehistorycznych zwierząt, gigantycznych owadów, mini zoo, miniaturami słynnych budowli z całego świata. Uczestnicy skorzystali także z podniebnej eko-wioski, strefy wodnej, interaktywnego placu zabaw, dmuchańcy czy miniparku linowego.
Ostatni z wyjazdów odbył się w dniu zakończenia półkolonii. Wycieczka do pobliskiego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dostarczyła uczestnikom wiedzy na temat życia naszych przodków.
Po posiłku w „Karczmie na Lednicy” nadszedł czas na podsumowanie dwutygodniowego pobytu, wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali oraz na pożegnalne zdjęcia i uściski.

Liczne zajęcia pozwoliły na rozwijanie aktywności twórczej i fizycznej. W toku zajęć zwrócono uwagę na propagowanie zdrowego stylu życia, szczególnie uprawianie sportu oraz dbanie o higienę i przestrzeganie zasad sanitarnych. Podkreślano wielokrotnie znaczenie i istotę bezpiecznego wypoczynku i konieczności stosowania się do panujących zasad i reguł.  Nie zapomnieliśmy o wartościach integracyjnych  wynikających z kontaktu z osobami, pochodzącymi z różnych środowisk, posiadających różne cechy, inne poglądy, czy odznaczające się niepełnosprawnością w różnym stopniu. W trakcie półkolonii chcieliśmy, także nauczyć dzieci i młodzież współpracy w grupie, pokonywania uprzedzeń i ograniczeń, w celu osiągnięcia sukcesu, zrealizowania zadania. Jednakże przede wszystkim staraliśmy się zapewnić dzieciom rozrywkę połączoną z walorami edukacyjnymi. Naszym celem było także zachęcenie dzieci do sprawdzania swoich umiejętności w różnych zadaniach, próbowania nowych rzeczy, a także aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie rówieśników.

Nad bezpieczeństwem uczestników oraz całokształtem półkolonii czuwało dwanaścioro wykwalifikowanych opiekunów, pielęgniarka, dwóch kierowników oraz wolontariuszka. Dowóz oraz odwóz dzieci zapewniła firma Przewóz Osób „Mile” Michał Leśny, z którego skorzystało 80 dzieci z okolicznych wiosek.  Podczas półkolonii uczestnicy otrzymywali niespodzianki w postaci posiłków (pizza, zupa pomidorowa, naleśniki, nuggetsy, spaghetti) przygotowanych przez firmę cateringową
oraz przekąsek (lody, wata cukrowa, drożdżówki, desery owocowe). Z pewnością był to owocny czas, przepełniony pozytywnymi emocjami. Zadowolenie na twarzach dzieci i zapewnienia o chęci uczestnictwa w półkoloniach w przyszłym roku były tego najlepszym dowodem.

Bądź na bieżąco na

            

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 28

W poprzednim tygodniu: 55

W tym miesiącu: 152

W poprzednim miesiącu: 338

Wszystkich: 31702

Imieniny

Pogoda